Kaizen – wielkie zmiany małymi krokami!

ZMIANY – doskonałe zmiany małymi krokami – czyli zarządzanie sobą przez Kaizen

Jeśli jeszcze nie słyszałaś/słyszałeś na temat Kaizen – NIC STRACONEGO! Chcemy w kilku słowach zachęcić Cię do poznania metody małych kroków. O tym właśnie mowa – Kaizen. Sam termin wywodzi się z kultury azjatyckiej, a dokładnie japońskiej i oznacza ciągłe, trwałe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych, niewielkich zmian. Kaizen opiera się właśnie na metodzie małych kroków. Małe kroki, które mają prowadzić do wielkich i przełomowych zmian w życiu, w pracy. Filozofia Kaizen to nie narzędzie ani technika, to pewnego rodzaju sposób na życie, myślenie i działanie, a więc….

Zmiany, zmiany, zmiany….

Już za chwilę, koniec roku, nowe postanowienia, nowe, często zaplanowane i niezrealizowane plany. Dlaczego tak się dzieje? Nasze ambitne plany wiążą się często z ogromnymi zmianami, a mózg człowieka nie lubi dużych zmian… Sama myśl o wielkich zmianach brzmi przerażająco, zapala się nam czerwona lampka i myśl w głowie: „Uciekaj”, „Walcz”, „Nie dam rady”, „Po co ryzykować”. Spokojnie. To normalne. Ciało migdałowate (część mózgu) uaktywnia się w sytuacji zagrożenia, a takim zagrożeniem może być duża planowana zmiana, np. Schudnę 30 kg… Przebiegnę maraton…. Brzmi znajomo? Mózg zaczyna wysyłać sygnały, a ciało migdałowate niczym „czujnik dymu” alarmuje…. stres, lęk, zaniepokojenie…

Co zatem proponuje Kaizen?

Małe kroki…… To one wyłączają lękową reakcję mózgu, o której pisaliśmy wcześniej. Co więcej, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność. Wiążą się z niewielkimi nakładami czasu, pieniędzy, realnym zaangażowaniem. Pozwalają mózgowi na utworzenie nowych, trwałych nawyków. Zgodnie z Kaizen, zacznij biegać najpierw od 5 do 10 minut dziennie, albo jeszcze mniej i wyrób najpierw nawyk biegania. Może zanim wyjdziesz na dwór, biegaj w domu. Przyjdzie i czas na bieganie 30 i więcej minut, a z czasem i maraton będzie realniejszy. Zamiast planować schudnięcie 30 kilogramów, zacznij od zaplanowania schudnięcia 1kg przez miesiąc. Te cele są o wiele mniejsze, ale też realne i nie powodują reakcji lękowej. Zadaj sobie pytanie: Co najmniejszego dzisiaj mogę zrobić dla siebie? Jaki mały krok mogę zrobić aby przybliżyć się do mojego celu?

Dlaczego Kaizen naprawdę działa?

Kaizen działa, to proste… małe zmiany są zgodne z naszą ludzką naturą i w tym tkwi cała tajemnica!. Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroczków… Czy to w biznesie, czy w rozwoju osobistym… Światowe koncerny jak Toyota, działają zgodnie z duchem Kaizen i odnoszą ogromne sukcesy. Dlaczego zatem nie spróbować?  Stosując Kaizen nie przestajesz się rozwijać, dążysz do stawania się coraz lepszą wersją samego siebie. A robisz to ewolucyjnie, nie rewolucyjnie. Zatem….

Jak mogę zastosować metodę małych kroków?

Zastanów się, jaki możesz zrobić pierwszy krok, by osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś. Upewnij się, że ten krok naprawdę jest mały…. Sprawdź czy możesz go jeszcze pomniejszyć np. na etapy, na jakieś części… Daj sobie szansę na powodzenie. Nawet jeśli od razu wydaje Ci się, że możesz zrobić więcej i częściej, to nie daj się sam sobie oszukać. Możesz znowu, szybko się zniechęcić. Twórz nawyk zmiany, a duże cele rozbijaj na bardzo małe i je realizuj!

Gdy będziesz robić noworoczne postanowienia pamiętaj o Kaizen! Szukaj małych kroków, które przyczynią się do wielkich zmian w Twoim życiu!